נגישותדלג לאזור תוכן מרכזי
 

ירי טילים ורקטות

את המרחב המוגן נבחר בהתאם לזמן העומד לרשותנו מרגע הישמע האזעקה או השמע קול נפץ, לפי סדר העדיפות הבא:
  • ממ​"ד (מרחב מוגן דירתי) או ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הם הבחירה המועדפת.
  • מקלט:
  1. מקלט בבניין משותף – בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי, ללא תלות בזמן ההתרעה​
  2. מקלט ציבורי - בתנאי שניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע האזעקה.
  • ​באין ממ"ד, ממ"ק או מקלט, יש לבחור חדר פנימי מוגן שבו יש מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים.​
  • דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין מעל שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות.
  • דייר​י הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות  במבנה ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי ירדו קומה אחת ויישארו בחדר המדרגות.

  

הסבר להנחיות: 


  • ​בבניין בן שלוש קומות קומת חדר המדרגות המוגנת ביותר היא הקומה האמצעית(קומה שנייה).
  • בבניין מעל שלוש קומות כל קומות חדר המדרגות מוגנות פרט לקומת הקרקע  ושתי הקומות העליונות .
  • אזרחים ​נדרשים לא להימצא ברחבת כניסת בניינים, מכוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך לבניינים .

​בעת שהייה בקרוואן - במידה וזמן ההתרעה אינו מאפשר לבצע "הכי מוגן שיש" יש לשכב במרכז הכיתה / קרוואן ולהגן על הראש באמצעות הידיים, להתרחק מפתחים וחלונות.

מהי רקטת קסאם?


רקטה היא טיל מתכת בעל מימדים קטנים יותר עם כמות קטנה יותר של חומר נפץ. הרקטה יכולה לגרום נזק למבנים ולבני אדם אשר אינם נמצאים במקום מוגן. רקטת ה"קאסם" היא רקטת קרקע פרימיטיבית והיא נושאת ראש קרב קונבנציונאלי בלבד . 
היא בנויה מצינור חלול שבתוכו חומר נפץ. בחלקו האחורי מותקן חומר בעירה מיוחד יוצר גזים הנהדפים לאחור ומביאים למעופה. החומר מורכב מתערובת פשוטה מאוד של סוכר לבן ואשלגן חנקתי המשמש כדשן לחקלאות. התערובת בוערת בקצב מהיר ויוצרת גזים בכמות גדולה, וכך משגרת את הרקטה.
קאסם ידוע כבעל טווח קצר ודיוק נמוך ביותר. הוא פותח על ידי ארגון חמאס ומיוצר ברצועת עזה. הרקטה משמשת את ארגוני הטרור הפלסטינים הפועלים שם בעיקר לירי על יישובים ישראליים בנגב הסמוכים לגבול הרצועה. הרקטה קרויה על שמו של עז א-דין אל-קסאם.

הרקטה היא טיל בעל מימדים קטנים וכמות קטנה יחסית של חומר נפץ. בדומה לטיל, גם הרקטה נושאת ראש קרב המכיל את חומר הנפץ, גוף המכיל דלק למעוף ומנוע הממוקם בגוף הרקטה ומיועד לייצבה בזמן מעופה. 
יתרונה של הרקטה הוא בניידות שלה ובמימדיה הקטנים. האמצעים קלים לניוד ולהסתרה וניתן להרכיבם על גבי רכב על מנת לזרז את ניודם הן בהגעה למקום הירי והן בנסיגה לאחר ביצוע הירי.
את הרקטה ניתן לשגר על ידי מפעיל באופן מיידי (כאשר המפעילים נוכחים בסמוך למשגר הרקטות בזמן הירי) או באמצעות מנגנון השהייה, שלא מצריכים נוכחות בעמדה בזמן הירי. הדבר מקל על מפעילי הרקטות להסתתר ולא להיפגע בעת גילוי השיגור. 
הרקטה יכולה לגרום נזק לנפש ולרכוש אשר אינם נמצאים במקום מוגן.
כיצד מתמודדים עם איום הרקטות?

לאור יכולת כוחותינו לאתר את מקורות הירי ולהשיב אש, פיתחו ארגוני הטרור השונים דפוסי פעילות מיוחדים על מנת להתחמק מפגיעה.
הירי מבוצע לעבר כל מטרה ממספר עמדות, תוך החלפה תדירה של עמדות הירי ושימוש מתמיד בעמדות חדשות.

חשוב לזכור כי ניתן להתמודד עם איום הרקטות. מדינת ישראל, צה"ל ופיקוד העורף, בסיוע משרדי הממשלה וגורמי החירום נערכו ותרגלו בכל הרמות ומסוגלים לטפל באירועים אלו.

ירי טילים ורקטות